(۱) با اهمیت ترین نکته در انتخاب تشک خوب بررسی تاثیر آن بر سلامت آناتومی بدن و کیفیت خواب است.

تشکی را انتخاب کنید که به هنگام استراحت روی آن عضلات شما دچار کوفتگی یا گرفتگی نشوند.

انواع تشک های طبی موجود

در بازار که سطحی سفت و غیر انعطاف پذیر دارند،برای سلامت بدن و به خصوص جلوگیری

از گودی کمر و فاصله میان مهره های آن بسیار مفید هستند، ضمن اینکه مانع از بروز

کمر درد زودرس میشوند.

(۲) انواع تشکهای فنری با قابلیت مواج

بیشتر برای تختهای یک نفره کاربرد دارد و بدون این قابلیت برای تختهای دو نفره مناسبتر است.

(۳) زمانی که صبح ها به هنگام بیدار شدن با کسالت و درد عضلانی و کوفتگی بدن مواجه میشوید و احساس خستگی میکنید بدانید که این علایم نشان دهنده غیر استاندارد و یا فرسوده بودن تشک تخت خواب شماست و زمان تعویض آن فرا رسیده است. بر اساس تحقیقات عمر مفید یک تشک بین ۷ تا ۱۰ سال است و پس از گذشت این مدت باید تعویض شود.


(٤) سعی کنید هر سه ماه یکبار تشک را بچرخانید تا طول عمر آن افزایش یابد.

(۵) اگر به گرما حساسیت دارید باید تشک هایی را خریداری کنید که به خوبی هوا را تهویه کنند و از الیاف خنک ساخته شده باشند.


(۶) در مورد تشکهای دو نفره باید توجه داشته باشید چنانچه تفاوت وزن ۱۸ کیلوگرم یا بیشتر است. باید به جای یک تشک دو نفره از دو تشک تک نفره متناسب با وزن هر یک در کنار هم استفاده شود.


ویژگی یک تشک استاندارد

یک تشک استاندارد باید فنرهای قوی داشته باشد. نوع پارچه تشک ، استحکام و مقاومت آن ، نوع دوخت و شرایط آماده سازی و بسته بندی تشک نشانه مرغوبیت کالا است.

در انتخاب نوع برند به تعداد نمایندگی های آن برند توجه داشته باشید از شرکتهای معتبر تولید کننده خرید کنید چراکه تنها گارانتی تعمیرات و تعویض این شرکتها قابل اعتماد است اگر پارچه استفاده شده در تشک دارای درصد مناسبی از الیاف طبیعی نباشد ممکن است باعث بروز بیماریهای آلرژیک و ناراحتی های پوستی شود ، ضد آب بودن ، ضد حریق بودن ، ضد نفوذ حشرات بودن پارچه های تشک از موارد مهم و ضروری است.


ویژگیهای بهترین تشک

بهترین تشک برای خوابیدن ، تشکی است که از سطح تخت بالاتر بیاید و کم ارتفاع نباشد

در تشکهای معمولی بحث ارتفاع مهم نیست و اصلا ارتفاع تعریف شده ای برای آنها وجود ندارد در حالی که انواع مدلهای طبی و فنری موجود در بازار دارای ارتفاع متنوع هستند محتویات تشک ها و نوع مواد تشکیل دهنده آنها در انواع مختلف این محصول متفاوت است و در فروشگاه های تشک آروین میتوانید ماکت مواد تشکیل دهنده هر تشک را از نزدیک ببینید. نمد، فنر، ریباند و فوم از جمله مواد تشکیل دهنده تشکهای آروین هستند، در حالی که تشکهای معمولی فقط از فنر تشکیل شده اند. یا ابر و مواد پر کننده نظیر پر و پشم در آنها وجود دارد.طبق تجربیات ما بهترین تشک وجود خارجی دارد! شاید تعجب کنید ! اما به شما دلیل این جمله رو خواهم گفت هر فردی سلیقه خواب مختص خود را دارد به خاطر همین دلیل است در بازار تشک های متنوعی وجود دارد.

مثلا تشک آروین با تنوع مختلف مدل تشک طبی فنری و ارتوپدیک توانسته سلایق زیادی روپوشش دهی کند.

بهترین تشک فارغ از بحث کیفیت مواد اولیه برای شما تشکی است که در هنگام استراحت با آن راحت باشید و این تشک می تواند بسته به سلیقه خواب شما سفت یا نرم باشد شاید این مطلب را در هیچ جا به شما نگویند که بهترین تشک تشکی است که شما با آن احساس راحتی میکنید و بدن شما هنگام بیدار شدن پر انرژی و شاداب است.

پنج نکته در خرید تشک طبی و فنری

نکته اول:

در ابتدا باید این نکته را ذکر کرد که یک تشک خوب بهتر است حد امکان حالت ارتجاعی کمتری داشته باشد و پارچه رویه آن از جنس نخ باشد که این امر باعث میشود در تابستان تشک گرما را بخود نگه ندارد و همینطور در فصل زمستان گرما را نگه دارد.

نکته دوم:

تشکی است که هنگام استراحت و خوابیدن بروی آن گودی کمر و ستون فقرات و پستی بلندی های بدن را به راحتی پر کند که این امر باعث گردش خون بیشتر در بدن میشود و خواب راحتی را به ارمغان می آورد.

نکته سوم:

ترجیحا بهتر است تشک دارای یک پد مموری فوم باشد طبق قانون نيوتن همانطور که به تشک فنری فشار وارد میشود و باعث ذخیره نیرو در فنر میشود عکس العمل تشک فنری دوبرابر شده و در نهایت باعث ایجاد حالت ارتجاعی بیشتری میشود که با جایگزینی مموری فوم به جای فنر تاحد زیادی اثرات آن خنثی می شود همچنین از دیگر خواص مموری فوم بالانس کردن خود با پستی بلندی های بدن است و خیلی راحت ستون فقرات و فاصله بین تشک را کمر را پر میکند که در این امر خواب راحت تر و سبکتر می گردد.

نکته چهارم:

در هنگام خرید تشک دقت شود که تشک شما دارای کپسول یا دریچه های تهویه هوا باشد که این امر باعث میشود که در دراز مدت هوا در تشک جریان داشته باشد و نیز باعث بوی بد و تعرق کمتری می شود.

نکته پنجم:

دیواره تشک خوب باید پر باشد که لبه تشک در هنگام نشست و برخواست بیش از حد فرو نرود بعضی از تشک های دارای قاب یا فریم فلزی در دیواره تشک می باشد که این امر در هنگام نشستن بر روی لبه تشک باعث درد در ناحیه ران میشود البته اگر از لایه های قطور در تشک استفاده شود این مشکل تا حدودی برطرف می شود.